„STOP pożarom traw!”

 

Wypalanie pozostałości roślinnych na łąkach, pastwiskach, wrzosowiskach, torfowiskach, nieużytkach, w rowach i na pasach przydrożnych oraz w odległości mniejszej niż 100 m od nich jest zabronione. W stosunku do osób naruszających wyżej wymienione zasady mogą być stosowane sankcje karne określone w Kodeksie Wykroczeń i w Kodeksie Karnym, do pozbawienia wolności włącznie.

 

W 2015 roku na terenie powiatu niżańskiego doszło do 249 pożarów traw na łąkach i nieużytkach. Najwięcej tego typu pożarów odnotowano w m-cach marzec, kwiecień i sierpień.

Pożar w Łazorach. gm. Harasiuki jaki miał miejsce  17 lutego 2015 r. doskonale obrazuje skutki wypalania traw. Ogień, który przeniósł się z podpalonych traw doszczętnie strawił 7 budynków. Na szczęście wtedy nikt nie zginął.

 

Łazory

Kampania „STOP pożarom traw”

Briefing prasowy inaugurujący kampanię pod hasłem „STOP pożarom traw!” odbył się 22 marca 2016 r w Warszawie, gdzie rzecznik prasowy KG PSP st. bryg. Paweł Frątczak przedstawił dane statystyczne, skalę zaangażowania straży pożarnej w interwencje związane z wypalaniem traw, straty dla środowiska naturalnego oraz koszty, jakie ponosi każdy obywatel w związku z pożarami i zaangażowaniem służb ratowniczych.

 

Wspólna kampania informacyjna Komendy Głównej PSP oraz Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ma na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z wiosennym podpalaniem nieużytków rolnych.W grupie docelowej akcji znaleźli się m.in. nauczyciele, dzieci i młodzież szkolna, mieszkańcy terenów wiejskich, właściciele ogródków działkowych.

 

Szczegóły kampanii”STOP pożarom traw” na stronie internetowej Komendy Głównej PSP [link]